DiN AHLAK EĞiTİMi PORTALI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DiN AHLAK EĞiTİMi PORTALI

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

CÜLEYBİB RADIYALLAHU ANH

YazarMesaj
Gertmill
Admin
Gertmill

CÜLEYBİB RADIYALLAHU ANH Empty
MesajKonu: CÜLEYBİB RADIYALLAHU ANH   CÜLEYBİB RADIYALLAHU ANH Icon_minitimePaz Mayıs 24, 2009 8:19 am

4439 - Ebu Berze el-Eslemi radıyallahu anh anlatıyor: ""Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm gazvelerinden birinde idi. Allah Teala Hazretleri genimet nasib etti. Ashab'ına "(Arkadaşlarınızdan) herhangi bir kayıp verdiniz mi?" diye sordu.

"Evet! dediler. Falanca, falanca ve falanca!" Resûlullah yine sordu:

"Başka bir kaybınız var mı?" Ashab:

"Evet! Falanca, falanca, falanca!" dediler. Aleyhissalatu vesselam yine sordu:

"Başka bir kaybınız yok mu?"

"Hayır! Yok!" dediler.

"Ama ben Cüleybib'i kaybettim (Onu arayın!)" emretti. Ashab onu aradı ve öldürmüş olduğu yedi kişinin yanında bulundu. Düşmanlar da onu öldürmüşlerdi. Aleyhissalatu vesselam gidip başucunda durdu ve:

"O, yedi kişiyi öldürmüş, onlar da onu öldürmüşler! Bu bendendir, ben de ondanım. Bu bendendir, ben de ondanım" buyurdu. Sonra Cüleybib'i kolları arasına aldı. Ona, Resûlullah'ın kollarından başka yatak olmamıştı."

Ravi devamla der ki: "Ona bir mezar kazıldı. Kabrinin içine konuldu." Gusledildiğini zikretmedi."

Müslim, Fezailu's-Sahabe 131, (2472).
https://dinruzgari.forum.st

CÜLEYBİB RADIYALLAHU ANH
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» HZ. MUAVİYE RADIYALLAHU ANH
» EBU MUSA EL-EŞ'ARİ RADIYALLAHU ANH
» HZ. OSMAN RADIYALLAHU ANH
» HZ. EBU HÜREYRE RADIYALLAHU ANH
» AMR İBNU'L-ÂS RADIYALLAHU ANH