DiN AHLAK EĞiTİMi PORTALI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DiN AHLAK EĞiTİMi PORTALI

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

NAFİLE ORUCUN NİYETİ

YazarMesaj
Gertmill
Admin
Gertmill

NAFİLE ORUCUN NİYETİ Empty
MesajKonu: NAFİLE ORUCUN NİYETİ   NAFİLE ORUCUN NİYETİ Icon_minitimeÇarş. Mayıs 20, 2009 7:08 am

3105 - Hz. Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselâm) bir gün bana:

" Yanında (yiyecek) bir şey var mı?'' diye sordu.

"Hayır!'' demem üzerine: "Ben oruç tutacağım!'' buyurdu. Yanımdan çıkınca bize bir hediye geldi -veya bize bir grup misafir geldi.- Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) eve geri dönünce:

"Ey Allah'ın Resulü bize bir hediye geldi -veya bize ziyaretçiler geldi- sana yiyecek bir şey hazırladım!'' dedim.

"Nedir o?'' diye sordu. Ben:

"Hays! (un, yağ, hurmadan yapılan bir yemek)'' dedim.

"Getir onu!'' buyurdu. Ben de getirdim. Aleyhissalâtu vesselam onu yedi, sonra:

"Oruçlu olarak sabahlamıştım'' buyurdu.''

Mücâhid (rahimehullah) der ki: "Bu, malından sadaka çıkaran adam gibidir, o, dilerse çıkardığı sadakayı verir (yani kararını icra eder), isterse vermekten vazgeçer.''

Müslim, Sıyâm 169, (1154); Nesâi, Savm 67, (4, 193-195); Tirmizi, Savm 35, (733, 734); Ebu Dâvud, Savm 72, (2455).
https://dinruzgari.forum.st
Gertmill
Admin
Gertmill

NAFİLE ORUCUN NİYETİ Empty
MesajKonu: Geri: NAFİLE ORUCUN NİYETİ   NAFİLE ORUCUN NİYETİ Icon_minitimeÇarş. Mayıs 20, 2009 7:08 am

3106 - Ümmü'd-Derdâ anlatıyor: "Ebu'd-Derda (radıyallahu anh) gündüzleyin gelir: "Yanınızda yiyecek var mı?'' diye sorardı. Şâyet biz: "Hayır, yok!'' diyecek olsak: "Öyleyse bugün ben oruçluyum!'' derdi. Ebu Talha, Ebu Hüreyre, İbnu Abbâs, Huzeyfe (radıyallahu anhüm) hep böyle yaptılar."

Buhari, Savm 21, (Tercümede, yani bir bab başlığında zükretmiştir).
https://dinruzgari.forum.st

NAFİLE ORUCUN NİYETİ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» MİSAFİR, NAFİLE ORUCUNU EV SAHİBİNİN İZNiYLE TUTAR
» ORUCUN ZAMANI
» ORUCUN SÜNNETLERİ
» ORUCUN FAZİLETİ
» ORUCUN VE RAMAZAN AYININ FAZİLETİ